yem-gruzinskie-chaczapuri

Chaczapuri z gruzińskiej wyprawy

Przyprawy i zioła nadają daniom wyrazisty smak i aromat.
Czy wiesz, jak je przechowywać, aby nie traciły szybko swoich właściwości?

Jak przechowywać konkretne przyprawy?

Gałka muszkatołowa czy gorczyca zawierają tłuszcz. Takie przyprawy należy przechowywać w pojemnikach nieprzezroczystych
i bardzo szczelnych, by nie doszło do jełczenia tłuszczów i przedwczesnego popsucia się przypraw.

Zioła takie jak kminek, lubczyk, tymianek, bazylia, cząber, są bardzo aromatyczne. Zawsze zwracajmy uwagę na szczelne zamknięcie słoiczków.

Bardzo ważne jest miejsce w którym trzymamy przyprawy. Powinno być ono ciemne i chłodne. Na pewno nie jest to półka obok kuchenki z której wydobywa się ciepło i opary, które zniszczą nasze przyprawy.

Jak się okazuje świetnym miejscem dla świeżych ziół będzie zamrażarka. Rozdrobnione łodyżki lub listki wystarczy zalać wodą mineralną i zamrozić w opakowaniu do kostek. Takie kostki wystarczy wrzucić potem do zupy.

Dobrym rozwiązaniem, które pozwoli mieć zawsze świeże przyprawy, jest kupowanie ich w całości np. imbir, kminek, pieprz czy goździki i mielenie ich w młynku lub moździerzu.

Świeżość przyprawy sprawdzisz rozcierając ją w palcach, jeśli ma intensywny zapach i kolor – jest dobra. Czasami po prostu musimy dodać jej więcej by zapach był bardziej wyczuwalny. Natomiast zbrylone, nie mające już postaci proszku przyprawy, których nie możemy rozetrzećw palcach, na pewno nie nadają się do użycia i należy je wyrzucić.

W czym przechowywać przyprawy?

Wielu z nas popełnia błąd trzymając przyprawy w foliowych woreczkach lub opakowaniach, w których je kupiliśmy. Najlepszym wyjściem jest zainwestowanie w słoiczki szklane lub drewniane. Będą one najlepsze do przechowania przypraw, a dodatkowo ozdobą kuchnię. Pamiętaj, że drewno chłonie zapachy, więc w drewnianych opakowaniach przechowuj zawsze te same przyprawy. Możesz też podpisywać słoiczki, dzięki temu wszystkie przyprawy znajdą się zawsze w tym samym pojemniku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *